Çerez Örnek
canlı destek
Erasmus+ MARIPET projesinin ikinci uluslarötesi ortaklar toplantısı Kaunas'ta (LİTVANYA) yapıldı.

Ege Üniversitesi olarak yürütücülüğünü yaptığımız Erasmus+ MARIPET projesinin uluslararası teknik toplantıları devam ediyor. Uluslararası proje ortakları toplantısı proje koordinatörü Doç. İlker AYDIN başkanlığında 10-11 Ocak 2023 tarihlerinde Kaunas LİTVANYA'daki Vytautas Magnus Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Toplantıda proje uygulama konuları ve eğitim programı modüllerinin oluşturulması ele alındı. Proje ortaklarından Prof Dr Özgür ALTAN ile birlikte katıldıkları toplantıda fakültemizin uluslararasılaşma hedeflerinde yeni başlangıçların temelleri atıldı.

Toplantı katılımcıları, merkezin müdürü A. Žibas'ın burada kullanılan teknolojileri, yürütülen bilimsel araştırmaları, yetiştirilmekte olan balık türlerini, ortaya çıkan günlük zorlukları tanıttığı ve memnuniyetini dile getirdiği VMU Ziraat Akademisi'ndeki Su Ürünleri Merkezini ziyaret etti. Merkezin başarılarıyla Projenin başarıları, Ziraat Akademisi Rektörü Sayın Prof. Dr. Astrida Miceikienė ve Orman ve Ekoloji Fakültesi dekanı prof. Vitas Marozas. Çalışmaların düzenlenmesinde ve bilimsel araştırmaların yürütülmesinde işbirliği olasılığı da ele alındı.

UAB Baltic Facility Management'ın akvaryum bakımı başkanı Tadas Laurinavičius, proje katılımcılarına PLC Mega'da bulunan akvaryumu tanıttı. Baltık ülkelerindeki en büyük ve en yüksek akvaryumdur ve dünyada ilk on içinde yer almaktadır. Akvaryum 10 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğinde, 11 metre uzunluğunda ve 170.000 galon su kapasitelidir. İçinde çözünmüş 10 tondan fazla tuz bulunan akvaryum, ortalama 25 santigrat derece su sıcaklığını koruyor. Bilgisayar sistemleri su kalitesini ve sıcaklığını korur. Akvaryum, Atlantik, Hint ve Pasifik Okyanuslarının yanı sıra Kızıl, Akdeniz ve Karayip denizlerinden yaklaşık 170 tropikal balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. T. Laurinavičius, balık canlılığını, beslenmesini, esenliğini, birlikte yaşamasını ve ekolojik işleyişini sağlama hakkında birçok soru aldı. Yeni balıkların alışmasında ve hasta olanların tedavisinde kullanılan akvaryumun teknik bölümünde kurulan karantina sistemi ve akvaryum sakinlerinin hayatını idame ettiren teknolojik cihazlar, proje katılımcılarının merakını uyandırdı.

Proje Ege Üniversitesi (Türkiye), tarafından koordine edilmektedir. Proje ortaklarımız ise, Balıkesir Üniversitesi (Türkiye), Dubrovnik Üniversitesi (Hırvatistan), İzlanda Ziraat Üniversitesi (İzlanda), İzmir Büyükşehir Belediyesi (Türkiye), Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Norveç) ve Vytautas Magnus Üniversitesi (Litvanya) olarak belirlenmiştir.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ