Çerez Örnek
canlı destek

Kariyer Kapısı 2024 Ulusal Staj Programı

Ulusal Staj Programı (USP) Nedir?
Gençlerimizin fırsat eşitliği çerçevesinde ve liyakat esaslarına uygun olarak kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarınca sunulan staj olanaklarından faydalanmasını sağlamak adına Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından Ulusal Staj Programı (USP) başlatılmıştır.

Program aracılığıyla gençlerimizin istihdam edilebilirliklerinin artırılması, kariyer olanaklarına erişimde fırsat eşitliğinin desteklenmesi, staj imkânının zorunlu staj gerektiren teknik bölümlerle sınırlı kalmayıp tüm bölümlere yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Program’a başvuru yapan öğrenciler; eğitim hayatları boyunca sergiledikleri performans, becerilerini arttırmaya yönelik gerçekleştirdikleri çalışmalar ve başarıları göz önünde bulundurularak akademik/mesleki, sanatsal/sosyal ve sportif yeterlilik puanları üzerinden şeffaf, izlenebilir ve yenilikçi bir yöntem ile değerlenmektedir. İşverenler ise öğrencilere, kimlik ve üniversite bilgilerini görmeden söz konusu yeterlilik alanlarında aldıkları puanlar üzerinden staj teklifi göndermektedir.

Yurt içindeki başarısının yanı sıra yurt dışında da beğeni ile takip edilen ve OECD tarafından dört kez örnek uygulama olarak gösterilen Program, pek çok gence iş hayatını henüz öğrenciyken deneyimleme ve erken dönem kariyer farkındalığı kazanma imkânı tanımaktadır.
Kimler Başvurabilir?KIMLER BAŞVURABILIR?
Türkiye, KKTC ve yurt dışındaki üniversitelerde eğitimine devam eden ve not ortalaması* 4 üzerinden en az 2 (diğer sistemlerde dengi) olan;

• Örgün eğitim veren lisans programlarının 2., 3. veya 4. sınıf öğrencileri (tıp fakültesi, öğretmenlik ve diş hekimliği bölümleri dahil değildir.),
• Örgün eğitim veren ön lisans programlarının 1. veya 2. sınıf öğrencileri

ve

• Yurt dışındaki üniversitelerde yüksek lisans/doktora eğitimine devam eden Türk Vatandaşı veya Mavi Kart sahibi öğrenciler.

*Genel not ortalamaları henüz netleşmemiş olduğu için, başvuru döneminde ön lisans 1. sınıf öğrencilerinde bu şart aranmamaktadır.
**Staj yapılacak tarihte; lisans 2. sınıf ve ön lisans 1. sınıf öğrencilerinin bir üst sınıfa geçmiş olması, lisans 4. sınıf ve ön lisans 2. sınıf öğrencilerinin mezun durumuna geçmemiş olması, ön lisans 1. sınıf öğrencilerinin not ortalamasının ise 2’nin üzerinde olması beklenmektedir. Aksi halde işverenler staj tekliflerini iptal edebilir.

 

BAŞVURU AŞAMALARI

 

  1. Aşamada; “e-Devlet Kapısı Formu Doldur” butonuna tıkladığında e-Devlet’e yönlendirileceksin. Buradan kimlik, öğrenim (üniversite, bölüm, sınıf, aktif öğrencilik, genel not ortalaması vb.), yabancı dil puanı, üniversite giriş sınav sonucu gibi bilgilerini kontrol edip onaylaman gerekiyor. Sonraki aşamaya geçebilmek için bu aşamayı mutlaka tamamlamalısın.

 

  1. Aşamada; Eğer ilk aşamayı tamamladıysan “Staj Başvurusu” menüsündeki “Başvuru Formu ile Başvurunu Tamamla” butonu aktif hale gelecek. Başvuru Formunda yer alan soruları, kriterlere uygun şekilde doldurman gerekiyor. Kriterleri her sorunun yanındaki “i” butonundan görüntüleyebilirsin.

 

Önemli: Kriterlere uymayan hiçbir beyanın kabul edilmeyeceğini hatırlatmak isteriz. Beyanlarının sana; istediğin kurumlardan teklif almanı sağlayacak, yeterlilik puanı olarak geri dönebilmesi için her bir soruyu “i” botunda yer alan bilgileri inceleyerek, cevaplaman önerilmektedir.

Nasıl Başvurursun?NASIL BAŞVURURSUN?
Ulusal Staj Programı’na başvurmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsin.

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ